telegram

تغذیه سالم یعنی بدانید چه چیز و چه اندازه بخورید

 

کنترل وزن :   چاقی-لاغری 
تغذیه در بیماریهای قلبی و عروقی ، کلیوی ، دستگاه گوارش ، دیابت ، چربی خون ، پر فشاری خون ، کم خونی ، سوختگی ، تغذیه شـیرخواران ، اطفال ، نوجوانان  ، سالمندان ، ورزشکاران ، خانمهای باردار و شیرده

انجام مراحل زیر را آغاز کنید تا پوست شما به صورت طبیعی و به مرور زمان سفت شود. در ادامه با ما همراه باشید:

 

۱- خیلی سریع وزن کم نکنید

اگر با سرعت زیاد چربی‌های اضافه بدن خود را بسوزانید، سلول‌های پوست شما فرصت این که به شکل مناسب خودشان بازگردند را ندارند. از پیروی از رژیم‌های غذایی زودگذر و سخت پرهیز کنید. در یک رژیم غذایی متعادل کاهش وزن باید نهایتا هفته‌ای ۱ کیلوگرم باشد. چنین کاهش وزنی پایدار است.

 

۲- تمرین با وزنه و ورزش‌های قدرتی

با انجام ورزش‌های قدرتی عضله‌سازی کنید و عضلات بدن خود را رشد دهید، به این ترتیب بدنتان زیر پوست شما شکل می‌گیرد.

 

۳- به مقدار کاف آب بنوشید

با آبرسانی خاصیت ارتجاعی پوست بیشتر می‌شود. همیشه آب همراه خودتان داشته باشید و جرعه جرعه بنوشید. اگر خوردن آب برایتان مشکل است نوشیدنی‌های رژیمی را که دوست دارید تهیه کنید و بنوشید. مصرف نوشابه را حتی‌الامکان کاملا قطع کرده و یا محدود کنید.

 

۴- وزنتان را حفظ کنید

موارد زیادی هستند که نمی‌توانیم وزن خود را به طور کامل کنترل کنیم. به طور مثال در هنگام بارداری. اما خانم‌هایی که باردار نیستند می‌توانند وزن خود را در بازه سلامت نگه داشته و به این ترتیب به بهبود وضعیت پوست خود کمک کنند و یا از بدتر شدن آن جلوگیری کنند. از کاهش وزن یویو بپرهیزید. به کاهش وزنی که طی آن وزنتان سریع کم می‌شود و دوباره به دلایل مختلفی به حالت قبل باز می‌گردد کاهش وزن یویو می‌گویند که باعث کشیده شدن بخش قابل ارتجاع پوست شما شده و نتیجه آن شل و ول شدن پوست شما خواهد بود.

 

۵- با پوست خود مهربان باشید

این پوست متعلق به شماست و همین را برای همیشه خواهید داشت. بنابراین از پوست خود مراقبت کرده و آن را سفت کنید. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را فراموش نکنید و پوست خود را برنزه نکنید. از مواد شیمیایی و شوینده‌های قوی استفاده نکنید. اگر استخر و جکوزی آب گرم دوست دارید بعد از لذت بردن از آن‌ها دوش بگیرید تا کلر بر روی پوستتان باقی نماند.

 

۶- دستورات غذایی پاک را تجربه کنید

برنامه‌های غذایی پاک یه نوع سبک زندگی است که در آن غذاهای بسته‌بندی، فراوری شده، شیمیایی و یا خوراکی‌هایی که سرشار از نمک یا شکر هستند قطع شده و از غذاهای طبیعی استفاده می‌شود. غذاهای پاک مواد غذایی هستند که حاوی آنتی اکسیدان‌ها، میوه‌های مغذی برای پوست و سبزیجات می‌باشند. علاوه بر این چربی و روغن‌های سالم نیز به قابلیت ارتجاعی پوست کمک می‌کنند، از این رو از مواد غذایی مانند روغن زیتون یا آواکادو استفاده کنید. البته به اندازه. برنامه‌های غذایی پاک آنقدرها هم که فکر می‌کنید سخت نیستند.

 

۷- زیاد به خودتان سخت نگیرید

پوست تحت تأثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد. ممکن است انتخاب‌های اشتباه ما در گذشته بر روی وضعیت پوست تاثیر گذاشته باشند. به جای اینکه بنشینید و نگران چیزهایی باشید که دیگر فرصت تغییر دادن آن را ندارید اکنون به این فکر کنید که چه طور می‌توانید از پوست خو مراقبت کنید.

نخود ایرانی

هر فنجان نخود ایرانی فقط ۳۵ گرم کربوهیدرات دارد و کالری همین مقدار نخود ۲۱۰ است. این مقدار نخود ۱۱ گرم پروتئین و همچنین۱۰ گرم فیبر دارد.

 

شیر سویا

شاید تصور کنید که شیرها از هر نوعی که باشند فاقد کربوهیدرات‌ها هستند اما باید بگوییم که یک فنجان شیر سویا ۱۵ گرم کربوهیدرات دارد. شیر سویا از سویا گرفته می‌‌شود و لوبیاها کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای دارند. یک فنجان شیر سویا همچنین ۸ گرم پروتئین و ۴ گرم چربی دارد و حاوی ۱۳۱ کالری انرژی است.

 

سیب

شاید عجیب به نظر برسد اما یک سیب بزرگ ۲۷ گرم کربوهیدرات و حاوی ۵ گرم فیبر پر کننده، ۱٫۵ گرم چربی و ۱۱۴ کالری انرژی است.

 

مویز

مقدار کربوهیدرات مویز ۲ برابر نان است. به طوری که یک چهارم فنجان مویز ۳۳ گرم کربوهیدرات دارد. همین مقدار مویز حاوی ۱٫۵ گرم فیبر، ۳۰۹ میلی گرم پتاسیم و ۱۲۳ کالری انرژی می‌باشد. مقدار بالای کربوهیدرات مویز دلیل نمی‌شود از خوردن آن دست بکشید و از فواید آن بی‌بهره بمانید.

 

سیب‌زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین به سیب زمینی‌هایی می‌گویند که میزان نشاسته آن بسیار زیاد است. یک سیب‌زمینی شیرین متوسط نارنجی رنگ ۲۴ گرم کربوهیدرات، ۱۰۵ کالری انرژی و مقدار مناسبی ویتامین A  و پتاسیم دارد. این سیب زمینی‌ها بخاطر شیرینی طبیعی که دارند گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان تنقلات می‌باشند. می‌توانید آن را کاملا بپزید و یا آن را قطعه قطعه کرده و سپس گریل کنید.